HAYVANCILIK GENEL MÜDÜRÜ SAYIN ZEKERİYYA ERDURMUŞ İLE DÜZCE TOPLANTISI

 

        20 Eylül 2018 tarihinde Hayvancılık Genel Müdürü Sn. Zekeriyya ERDURMUŞ, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden Prof. Dr. Hakan YARDIMCI ve Yönetim Kurulu üyelerimizle Düzce ilinde besicilik ve şarbon hastalığı konusunda toplantı düzenlenerek basın açıklaması yapılmıştır. Yönetim Kurulumuz da burada toplantısını gerçekleştirmiştir.

          Toplantıya çevre il birlik başkanlarımız da iştirak etmiş olup, Sayın Genel Müdür Zekeriyya ERDURMUŞ üreticilerin rahat olmasını, üretici lehine politikalar geliştirdiklerini, şarbon konusunda sosyal medyada verilen bilgilerin yanlış olduğunu, Bakanlık olarak tüm tedbirleri aldıklarını ve vatandaşların endişe etmesi gereken bir durum olmadığını belirtmişlerdir.

          Prof. Dr. Hakan Yardımcı ise bir algı operasyonu yapıldığını, şarbon hastalığının ülkemizde daha önceki zamanlarda görüldüğünü ve kırmızı etle şarbonu bu şekilde yan yana getirmenin maksatlı bulunduğunu belirterek teknik ve bilimsel açıklamalarda bulunmuştur.

      Genel Başkanımız Bülent TUNÇ ise bilgi kirliliği yüzünden en çok üreticinin mağdur olduğunu, merdiven altı olmayan kasap ve marketlerde satılan etlerde hiç bir hastalık bulunmadığını, insanları tüketimden uzaklaştıracak bir salgın durumu olmadığını ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi gerektiğini belirterek, şarbonla ilgili bastırılan broşürlerin dağıtımına başlandığını söyledi. Ayrıca son dönemde yem fiyatlarındaki artışın üreticiyi zor durumda bıraktığına dikkat çekerek, et desteğinin güncel şartlara uygun olarak yeniden değerlendirilmesini istedi.

      Yetkililer daha sonra medya mensuplarının sorularını cevaplamış, üreticilerle istişare etmiş ve Gölyaka’daki hayvancılık işletmelerinde incelemelerde bulunmuşlardır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.